Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Yumurta dondurma işlemi aslında doğurganlığın sigortası olarak adlandırılabilecek bir yöntemdir. Daha önceleri yumurta dondurma işlemi tıbbi olarak çok başarılı olmayan bir yöntemdi. Sperm dondurma çok daha uzun yıllardır kullanılan ve çok başarılı bir yöntem olmasına rağmen yumurta dondurmanın cazip hale gelmesi hızlı dondurma dediğimiz yöntemin daha çok ve dondurulan yumurtaların daha verimli kullanılır hale gelmesinden sonra ortaya çıktı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’da o anda gebe kalma şansı olmayan, çocuk doğurma imkanı olmayan genç kadınlara bu imkanı sundu ve yasal olarak yurdumuzda da bir kaç yıldır yumurta dondurma işlemini yapabiliyoruz.

Yumurta dondurma işlemi teknik olarak çok zor bir işlem değil. Yumurtalar -190 derecede dondurulduktan sonra istenildiği kadar saklanabilir. Bu yasal olarak 5 yıl ile sınırlı ama tıbbi açıdan daha uzun süre saklanmasında bir sakınca yok. Çözüldüğünde istendiği zaman bu yumurtaları kullanmak söz konusu olabilir. Aslında yumurta dondurma işlemi bir yere kadar tüp bebek tedavisi gibi bir girişimi gerektiriyor. Kadında gelişme potansiyeli olan gelişmeye aday olan yumurtalar ilaç ve iğnelerle uyarılıp yumurta gelişimi sağlanıyor. Daha sonra bu 8-10 günlük iğne tedavisinden sonra o yumurtaları anestezi altında toplayıp yumurtalık dışına alıp uygun laboratuvar koşullarında kadının istediği kadar saklama şansına sahibiz.

Bu daha çok yumurtalık rezervi azalmaya başlamış o anda gebelik şansı olmayan kadınlara önerdiğimiz bir yöntem. Daha önceleri kanser tedavisi kemoterapi gibi çeşitli nedenlerle yumurtalıkları zarar görme ihtimali olan kadınlarda yapılabiliyordu, bugün artık yumurtalık rezervleri azalmaya başlamış tüm kadınlarda yasal olarak bunu yapmak mümkün hale geldi. Zor bir tedavi değil kadının 2 hafta kadar bir süresini alıyor. Yumurtalar çözüldüğü takdirde, eşiyle evlendiğinde eşinin spermleriyle bunları dölleyip tüp bebek gibi daha sonra çocuk sahibi olma şansı var.

İdeal olan gebelik şansının daha çok olabilmesi için kadının 8-10 tane yumurtasının dondurulmasıdır çünkü çözerken ya da spermle birleştirirken istediğimiz kalitede olmayabilir, gelişen embriolar istediğimiz kalitede olmayabilir. O nedenle ideal olarak kadın 8-10 yumurta dondurulabilirse bunlardan daha sonra gebe kalma şansı daha yüksek olacaktır. Eğer bir kerede 8-10 yumurta elde edilemiyorsa birden fazla yumurta dondurma işlemine başvurarak 2-3 ay, tabi bunun ekonomik boyutunda göz önüne alıp bu işleme baş vurmak söz konusu olabilir. Kadının sağlığı açısından bu yapılan tedavinin olumsuz bir yan etkisi yok. Sadece ekonomik olarak buna katlanıp ileride doğurganlığını sigorta etmesi söz konusu olabiliyor.