Açıklanamayan İnferlite Nedir?

Açıklanamayan inferlite, başka bir deyişle açıklanamayan kısırlık, aslında çok da sık karşılaştığımız ve çözüm üretmekten uzak olduğumuz bir konudur. Çünkü, tüpleri açık, yumurtlaması normal, erkekte bir problem olmayan durumlarda yani yumurtlama, tüplerin açık olması ve spermiogram(sperm analizi) bu üç temel değerlendirme yapılıp, hepsinin normal bulunmasından sonra istemelerine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere, açıklanamayan inferlite diyoruz. Bu çiftler de aslında hiç de azımsanmayacak bir grubu oluşturur. Çocuk sahibi olmak istedikleri halde çocuk sahibi olamayan her 5 çiftten 1’i bu gruba girer. Aslında bir takım problemler varsa da günümüzdeki olanaklarla, testlere bunları ortaya koyamıyoruz.

Ne öneriyoruz? “Bekleyin” demek bir çözüm mü? Aslında çiftin durumuna göre, yani yaşına, kaç senedir çocuk sahibi olmak isteyip de olamadıklarına göre belki bir süre daha beklemeleri, bir süre daha doğal yollardan denemeleri önerilebilir. Genç, gebe kalamama süresi ortalama 1 yıl olan çiftlere normal yollardan çocuk sahibi olabilmeleri için bir şans verilebilir. Ancak, 1-2 yıl deneyipde çocuk olmaması durumunda 2 yıldan fazla kesinlikle beklememek gerekir. Çünkü bir problem vardır ve gebe kalamama süresi uzadıkça bu çiftin aylık gebe kalma şansı %2-3′ lere kadar azalır. Bizim amacımız, bu gebe kalma şansını daha yukarılara arttırmak, çiftin çocuk sahibi olmasını sağlamaktır. İleri yaş dediğimiz, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda bir yıl beklemek bile gebelik şansı açısından kayıp olabilir. 35 yaş üzerinde 6-8 ay düzenli ilişki olmasına rağmen gebelik oluşmadıysa bir hekime başvurarak yeniden bir değerlendirmekte yarar vardır.

Bu durumda ne öneriyoruz? Bir kere bu çiftlerde tek başına yumurtaları uyarıcı tedavi (piyasadaki ağızdan alınan ilaçlar, iğneler, vs.) vermenin bir yararı olmaz. Zaten yumurtlaması olan bir kadın tek başına yumurtaları uyarıcı bir tedavi yaptığınızda ister ağızdan alınan ilaç olsun ister iğneyle yapılan yumurtalıkları uyaran tedavi olsun, tek başına gebelik şansını arttırmaz. Bunun yanı sıra tek başına yapılacak aşılama dediğimiz işlemde yine gebelik şansını arttırmaz. Burada yapılması gereken bu ikisini birlikte uygulamaktır. Yani yumurtalıkları uyarıcı ağızdan alınan ilaç ya da iğne kullanılmalı ve bu tedavi aşılamayla da tamamlanmalı.

Aşılama, döllenmenin yine kadının vücudunda gerçekleştiği bir tedavi yöntemidir. Yumurtlama döneminde eşinden alınan spermlerin canlı hareketli olanlarını ayıklayıp rahim içerisine verme işlemidir. Yani burada rahim içerisine sperm vererek, normal ilişkide, vajina ve rahim ağzında spermlerin kaybolmasının önüne geçip yumurtaya ulaşan sperm sayısını arttırmış oluruz. Bu da gebelik şansını biraz daha yukarı çeken bir yöntemdir. Yumurtaları uyarıcı tedaviyle bunu destekleyip belki 1 ya da birden fazla yumurta gelişimini sağlayarak gebelik şansını biraz daha yukarı çekiyoruz. Bu ikisi bir araya getirildiğinde gebelik şansını ayda %15’lere kadar çekmek mümkündür. İki üç ay üst üste uygulamak mümkün olduğundan %30-40 gibi bir gebelik şansı elde etmek söz konusudur. En fazla üç defaya kadar gebelik şansı olabilir. İleri yaş kadınlarda daha fazla beklememek 1ya da 2 kez yapmak, 40 yaşın üzerinde belki hiç bu tedaviyi denemeden doğrudan tüp bebek yöntemine baş vurmak daha mantıklı olabilir. Buna çiftin, ailenin durumuna, daha önce yapılmış tedavilere göre hekimle birlikte karar verilir.

Bu tedaviler sırasında hem erkeğin tekrar değerlendirilmesi hem kadının yumurtalık cevabının ve rahim içinin ultrasonografik görünümle değerlendirilmesi mümkün olur. Yani, bu tedavi yapılırken aynı zamanda tedaviyle ilgili ileriye dönük bir takım ipuçları da elde edilmiş olur. Gebelik şansı olduğu halde bu yöntem başarılı olmasa da sonraki tedaviler için bazı ipuçları verir.

Bu yöntemle de gebelik oluşmadıysa bundan sonra yapılacak şey gebelik şansının en yüksek olduğu tüp bebek yöntemidir. Tüp bebek yöntemi gebelik şansı daha yüksek olan buna karşılık daha zahmetli ve masraflı olan bir yöntemdir. Açıklanamayan inferlitede ileri yaşlarda ya da çift şehir dışından geliyor ve zamanı kısıtlı ise aşılama yapmadan da bu yönteme baş vurulabilir. Ama çoğunlukla önerilen uygun koşullarda 2-3 kez aşılama yapıp daha sonra tüp bebek tedavisine başvurulması şeklindedir. Tüp bebek tedavisi ile %50’ye yakın bir gebelik şansı elde etmek söz konusudur. Bunun yanı sıra hem yumurtaları görüp değerlendirmek hem de elde edilen embriyo kalitesine göre daha aydınlatıcı bir bilgi sahibi olmak, kadının neden gebe kalamadığının daha kolay açıklanması da mümkündür.