Polikistik Over Sendromunun İlacı

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN İLACI…

PROF.DR. FARUK BUYRU: POLİKİSTİK OVER SENDROMU OLAN KİŞİLERİN DİYET VE EGZERSİZ YAPMASI, EN AZ İLAÇLAR KADAR ETKİLİ OLUYOR

‘‘BU SENDROMU TAŞIYANLARIN KALP VE ŞEKER HASTALIĞINA YAKALANMA OLASILIĞI DAHA FAZLA’’

Polikistik Over Sendromu, günümüzde kadınlarda çok sık görülen bir tür hormon bozukluğu. Genellikle ergenlik çağında ortaya çıkan bu sendrom, uzun yıllardır biliniyor.
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Faruk Buyru, Polikistik Over’in ,kilo problemi olan, yumurtalıklarda çok sayıda kisti bulunan ve seyrek adet gören kadınların sendromu olarak tanımladığını kaydediyor.

Bu kadınların hem adet görme ile ilgili problemleri, hem de erkeklik hormonlarının fazlalılığına bağlı tüylenme , ciltte yağlanma, akne gibi problemleri var. Yumurtlama problemi nedeni ile gebe kalmakta da sorun yaşıyorlar.

Prof.Dr. Buyru, bu sendromu taşıyanların ileriye dönük şeker ve kalp hastalıkları riskinde artış olduğunu ve gebe kaldıklarında da bazı problemlerle daha çok karşılaştıklarını ifade ediyor.
Polikistik over sendromu kadın hayatının her evresini ilgilendiren bir takım problemlere yol açıyor. Sonuçta bizim verdiğimiz tedaviler polikistik over sendromunu ortadan kaldırmıyor. Kadın hayatının evresine göre yarattığı şikayetleri ortadan kaldırıcı bir takım tedaviler düzenliyoruz.

Prof.Dr. Buyru genç kızların kendilerine daha çok adet düzensizliği ve tüylenmede artış şikayeti ile başvurduğunu belirtiyor.

Doğurganlık çağında ise gebe kalamama problemi yaşıyorlar. Eğer kontrol edilmeyip ileriki yaşlarda da sorun yaşayacak olurlarsa yine rahim içi kanseri , yumurtalıklarla ilgili bir takım problemler bu kadınlarda daha sık görülüyor. Menopozda bile polikistik over sendromunun yarattığı problemler nedeni ile bize başvurabiliyorlar.

İsmi nedeni ile bazı yanlış anlamalarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Prof.Buyru, bu sendromun tedavisinin ilaçlarla yapıldığını vurguluyor.

Kist denince insanların aklına herhalde bu kisti cerrahi olarak çıkarırsak hastalık iyileşirmiş gibi bir yanlış izlenim geliyor. Bu doğru değil. Polikistik over sendromunun hemen tüm şikayetlerinin tedavisi ilaçlarla yapılıyor. Cerrahi tedavinin polikistik over sendromunda yeri yok. Hiçbir zaman cerrahi tedavi yapılmıyor. Etkili ilaçlar bulunmadan yıllarca önce hastaların cerrahi tedavi ile gebe  kalmaları için uğraşlar verilmiş. Polikistik over sendromunun belirtileri ortadan kaldırılmış. Yumurtalıklardan bir kısım çıkarılarak, hormonlar normale döndürülmeye çalışılmış, ama günümüzde bu saydığımız şikayetler için etkili olan ilaçlar var. O ilaçlardan yararlanarak hastalığın belirtilerini ortadan  kaldırabiliyoruz.

Prof.Dr. Buyru, günümüzde bu hastalığı tamamen tedavi edecek iyileştirecek, bir yöntemin bulunmadığını ifade ediyor.

Biz sadece uzun dönem tedaviler ile hastalıkta ortaya çıkan belirtileri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Kıllanmayı tedavi ediyoruz , bu şikayetleri ortadan kaldırmak için de uzun süreli tedavilere ihtiyacımız var. Hasta iki ay ilaç kullandım iyileşmiyorum, bu ilaç bana iyi gelmedi diye tedaviyi yarıda bırakmamalı, tedavinin etkili olabilmesi için en az 5-6 ay, daha sonra da devam edecek şekilde ilaç kullanımına ihtiyacımız var.

OBEZİTE VE POLİKİSTİK OVER SENDROMU ADETA KARDEŞ…

Kilonun polikistik over sendromu ile doğrudan ilişkili bir durum olduğunu belirten Prof.Dr. Faruk Buyru, ilk tanımlandığında bu kadınların hepsinin obez hastalar olduğunu kaydediyor.
Biliyoruz ki polikistik over sendromlu kadınların, genç kızların yarıdan fazlası obezite problemi ile de başa çıkmaya çalışıyorlar. Obezite probleminin yanı sıra polikistik over sendromu ile ilgili ortaya çıkan diğer bir problem insülin direnci. Şeker metabolizması ile ilgili bozukluklar hastalığın ortaya çıkışını etkiliyor. Zayıf bile olsa polikistik over sendromlu hastalarda, genç kızlarda insülin direncine rastlayabiliyoruz.

Prof.Dr. Buyru, şeker metabolizması ile ilgili problemlerin erkeklik hormonunun artışına ve kilo problemine neden olduğunu ifade ediyor.

İnsülin direncini düzeltip şeker metabolizmasını normale döndürdüğünüzde hastalar normal adet görür hale geliyorlar. Yumurtlama problemi ortadan kalkıyor. Ya da tüylenmesinde iyileşme elde edebiliyorsunuz. Bir takım ilaçlarla da olabilir , sadece diyet ve egzersizle hastanın kilo vermesini teşvik ederek olabilir. Günümüz yaşam şekillerinin değişmesi ve obezitenin giderek daha da problem olması nedeni ile polikistik over sendromuna daha sık rastlıyoruz. Aslında kilo problemi mi polikistik over sendromuna yol açıyor , yoksa polikistik over sendromu mu kilo problemine yol açıyor net olarak yanıtını bulmuş bir soru değil.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA KİLO VERMEK İLAÇLAR KADAR ETKİLİ

Polikistik over sendromlu olup kilo problemi bulunanların ilaç tedavilerinden önce diyet ve egzersizle kilo vermesi gerektiğini kaydediyor.

Yüzde 5-10 kilo kaybı bile hastanın adetlerinin düzene girmesini yumurtlamasının normale dönmesini sağlayabiliyor. İleri yaşlara yönelik , hastalar doğurganlıktan sonra eğer düzenli adet görmezlerse, tedavi almazlarsa ve kilo problemi de birlikte ise şeker hastalığı, kalp hastalığı bu kadınlarda daha fazla görülüyor. Rahim içi kanseri daha fazla görülüyor. Bunlardan kaçınmak için polikistik over sendromluların en az iki ayda bir defa adet görmesini sağlayacak tedavi almaları şart.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler