Hiperprolaktinemi

Prolaktin, vücudumuzda hormon salgılayan ve hormon salınımını düzenleyen hipofiz bezinden salgılanmaktadır. Prolaktin hormonun en önemli işlevi emzirme döneminde süt oluşumunu sağlamaktır. Hiperprolaktinemi bu hormonun aşırı salgılanması anlamına gelmektedir. Prolaktin hormonun normol değeri 10-25 ng/ml dir. Bu seviyenin üzerinde hiperprolaktinemiden bahsedilir. Normalin altındaki değerler de üreme fonksiyonunda bozulmaya neden olabilir.

NEDENLER

Prolaktinin aşırı salgılanması hipofiz bezindeki selim tümörlere, başka nedenlerle kullanılan ilaçlara ve diğer hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Hipofiz bezinin selim tümörü olan adenomlarda prolaktin salgılanması olabilmektedir. Adenomlar genellikle çok ufak boyutlardadır, daha nadir olarak 1 cm üzerine çıkarak makroadenom halini alabilirler. Adenomlar hiperprolaktineminin en sık görülen nedenleridirler.

Hiperprolaktinemi bazı psikiyatrik hatalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar esnasında görülebilmektedir. Özellikle serotonin geri alım inhbitörü ihtiva eden depresyon ilaçlarının kullanımı prolaktin salınımını arttırmaktadır.

Troid bezinin az çalışması ve böbrek yetersizliğinde de prolaktin düzeyi yükselmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde fizyolojik olarak prolaktin salgısı artar.

BELİRTİLER

Gebelik ve emzirme dönemi dışında göğüslerden süt gelmesi durumuna galaktore adı verilmektedir. Prolaktin yüksekliğinde %40-50 oranında galaktore görülebilmektedir. Gögüslerinden süt gelen her vakada hiperprolaktinemi olmadığı gibi, prolaktin yüksekliği olan her vakada galaktore görülmez.

Adet düzensizlikleri ve adet görememe hiperprolaktinemi vakalarının % 10-25’inde görülebilmektedir. Bu durumun nedeni prolaktinin adet hormonlarının dengesini bozmasıdır. Bu durum aynı zamanda kısırlık ve düşük nedeni de olabilmektedir.

TANI

8 saatlik gece uykusu sonrası, stressiz bir dönemde sabah aç karnına kanda prolaktin ölçümü yapılmalıdır. Uykusuzluk, stres, cinsel ilişki ve tokluk yanıltıcı bir şekilde kan prolaktin seviyesini yükselterek tanıda karışıklığa yol açabilmektedir. Yüksek prolaktin seviyelerinde hipofiz bezinde bir adenom olasılığını ekarte etmek için sella turcica grafisi ve MR da istenebilmektedir. Hipotroidizmde hiperprolaktinemi olabileceğinden troid hormonları da mutlaka değerlendirilmelidir.

TEDAVİ

Tedavi hiperprolaktineminin oluşum nedenine göre yapılmaktadır. Hipofiz adenomu durumunda kitlenin boyutuna göre ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yapılır. 1 cm altındaki adenomlarda ilaç tedavisi tercih edilir
.
İlaçlara bağlı olarak gelişen hiperprolaktinemide hastalığın durumuna göre ilaçlara ara verilebilir veya hiperprolaktinemi yapmayacak ilaçlara geçilir. Troid bezinin yetersiz çalışması saptanmışsa tiroid ilaçları kullanılır.

Prolaktin yüksekliği tek başına kısırlık nedeni olabileceğinden ilaç tedavisi mutlaka başlanmalıdır. Gebelik isteği olmayan hastalarda da tedavi yapılmalıdır. Uzun süre kan prolaktin düzeyi yüksek seyredenlerde kemik erimesi ve cinsel isteksizlik görülebilir. Prolaktin yüksekliği erkeklerde de cinsel isteksizlik ve ksırlık nedeni olabilir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler