Bebek İsteyen Çiftler Dikkat

SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN…

PROF.DR.FARUK BUYRU: ANNE BABA ADAYININ SİGARA KULLANIMI TÜP BEBEK TEDAVİSİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

‘ERKEN MENOPOZUN SUÇLUSU DA SİGARA’’

Günümüzde çoğu hamile kadının sigara içtiğini görmek mümkün. Oysa sigaranın bebeğe verdiği zararlar bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Prof.Dr. Faruk Buyru; anne adayının gebelikte ve gebe kalma sürecinde sigara kullanmaması gerektiğini kaydediyor.

Sigara içen ve gebe kalmaya çalışan anne adayının, ‘gebe kalınca bırakacağım’ diyerek sigaraya devam etmesi doğru değildir. Çünkü sigara gebe kalmayı da zorlaştırır. Gebe çok bağımlı ise günde 5 taneye kadar sigara içmesine izin verilebilir. Ama doğrusu hiç sigara kullanmamasıdır.

SİGARA ERKEN DOĞUMA VE DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIĞINA NEDEN OLUYOR

Prof.Dr Buyru; sigaranın verdiği zararların kesin olarak kanıtlandığını belirtiyor.

Sigaranın gebelikte olumsuz etkileri kanıtlanmıştır. Gebelikte vitamin, demir kullanımının yararları tartışılabilir, ama sigaranın zararları kesin olarak ortaya konulmuştur. İçinde 4000’den fazla insan sağlığına zararlı madde ihtiva eden sigaranın bağımlılık yapan etkisi nikotinden kaynaklanmaktadır. Nikotin bebeğe giden kan miktarını azaltmak suretiyle erken doğum ve düşük doğum ağırlığına yol açabilmektedir.  Yine plasentanın bebek doğmadan ayrılmasına ve gebelikte tansiyon yükselmesine neden olabilir. Bunlar hem fetus, hem de annenin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Annede ortaya çıkan solunum sıkıntıları, doğum sezaryenle yapılacaksa anesteziye bağlı riskler sigara içenlerde daha sık görülür.

Prof.Dr. Faruk Buyru, sigaranın üreme sağlığını da olumsuz etkilediğini vurguluyor.

Bugün erken menopoza yol açan pek çok neden bilinmese de bilinen nedenler arasında sigara ilk akla gelendir. Sigara yumurtalık kapasitesini olumsuz etkileyerek gebe kalma şansını azaltır. Yine damarlara olan etkisi nedeni ile gebeliğin yerleşeceği rahim iç tabakası sigaradan zarar görebilir. Gebe kalmaya çalışan bir kadının sigara ve alkolden uzak durması, kahve ve kolalı içecekleri fazla tüketmemesi önerilir. Kahve ve kolalı içeceklerde kafein bulunduğu için günde iki bardak-fincan sınırı aşılmamalıdır.

Prof.Dr. Buyru, sigaranın tüp bebek tedavisi esnasında anne baba adayının sigara içmemesi gerektiği ifade ediyor.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmak için pek çok vitamin ve destekleyici ilaç kullanılmaktadır. Bu vitaminlerin yararı tartışmalıdır, ancak sigaranın tedavi sürecini olumsuz etkilediği kesindir. Tüp bebek veya infetilite tedavisi gören çiftlerde hem kadının, hem de erkeğin sigaradan uzak durması son derece önemlidir. Erkekte sperm kalitesi, kadında ise yumurta kalitesi ve rahim içi sigaradan olumsuz etkilenir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde de hem erkeğin, hem de kadının sigara kullanımı başarı oranlarını düşürür. Çok zahmetli, masraflı bir süreç olan tüp bebek tedavisi öncesi çiftler sigarayı bırakmalı, tedaviye ondan sonra başlanmalıdır.

KOZMETİK ÜRÜNLERİN KANITLANMIŞ BİR ZARARI YOK…

Prof.Dr. Buyru, bebelikte ilk üç ay dahil kozmetiklerin ve saç boyatmanın bugüne kadar gösterilmiş zararlı bir etkisi bulunmadığını ifade ediyor.

Bunun tek istisnası çoğu doktor reçetesi ile satılan ve A vitamin-retinol içeren maddelerdir. Saç boyası kullanırken organik-bitkisel boyalar tercih edilmelidir. Parfüm ve kozmetiklerin zararı yoktur.

ADAÇAYI,FESLEĞEN,AHUDUDU,KETEN TOHUMU AŞIRI TÜKETİLMEMELİ

Çayın aşırıya kaçılmadıkça bir zararı yoktur. Bitki çaylarının çoğu da gebelikte tüketilebilir. Ancak adaçayı, fesleğen, ahududu, keten tohumu çayları aşırı tüketildikleri takdirde düşük ve erken doğum riskini arttırabilir. Ama gebe kadının bir tane adaçayı içtim diye korkmasına da gerek yoktur. Bunlar ancak aşırı tüketimde zararlı olabilir. Kırmızı bitki çaylarının bir zararı yoktur. Yeşil çayın da gebelikte fazla tüketilmemesi gerekir.

GEBELİKTE ALKOL KULLANIMI BEBEĞİN ANNE KARNINDA ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR

Prof.Dr. Faruk Buyru, alkol ve her türlü bağımlılık yapıcı maddenin gebe kalma ve gebelik sürecinde kullanılmaması gerektiğini kaydediyor.

Alkol ve her türlü bağımlılık yapıcı madde gebe kalma ve gebelik sürecinde kullanılmamalıdır. Bu tür maddeler anne sağlığını olumsuz etkiledikleri gibi, erken doğum, gelişme geriliği ve bebeğin anne karnında ölümüne neden olabilirler. Gebelikte hipertansiyon, preeklampsi riski artar. Gebelik esnasında alkol kullanımının bebek gelişimi üzerinde ciddi etkileri olabilmektedir. Alkol kullanımı sonucu bebekte ciddi gelişim geriliği, yüz anormallikleri ve zeka geriliği görülebilmektedir. Bu duruma özel olarak “fetal alkol sendromu” adı verilmektedir. Gebelikte hangi seviyedeki alkol alımının bebekte hasara yol açtığı bilinmemektedir. Bu nedenle alkol tüketimi gebelikte önerilmez.

Gebelik döneminde zevk veren uyuşturucu (esrar, eroin gibi) maddelerin kullanımının bebeğin gelişiminde gerilemeye neden olduğunu kaydeden Buyru, bağımlılıkların anne karnında bebek ölümü ve yeni doğmuş bebekte yoksunluk krizlerine yol açabildiğini vurguluyor.

Bu maddeleri kullanan gebelerin çocuklarında ileride gelişebilecek sorunlar hakkında net bilgiler yoktur. Gebelikte kokain kullanan annelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı ve zarların erken yırtılması gibi problemler dışında, annenin de hayatını tehlikeye atacak bebek eşinin erken ayrılması görülebilir. Gebe kadın ilacın etkisine bağlı olarak ciddi dolaşım problemi yaşayabilir. Ender olarak kalp krizi geçiren vakalar bildirilmiştir. Çocuğun sosyal hayatında davranış problemleri olabildiğine dair görüşler bulunmaktadır. Özellikle uyuşturucu madde bağımlılığı bulunan kadınların gebelik takipleri ve bakımları sağlıklı olmamaktadır. Bu ilaçların kullanımı esnasında diyete özen gösterilmemesi ciddi kilo kayıplarına yol açabilmektedir. Sırf bu problemler bile bebeğin anne karnındaki gelişimini etkileyerek kötü gebelik sonuçlarına yol açabilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

40 Yaş üstü gebeliklerin yüzde kırkı düşükle sonuçlanıyor
Gebelere Sıcaklarda Önerileri