Prof. Dr. Faruk Buyru

Prof. Dr. Faruk Buyru - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Prof. Dr. Hasan Faruk Buyru 6.7.1959 tarihinde Antakya’da doğdu. İlkokulu Antakya Gazipaşa İlkokulu’nda okudu, orta öğrenimini Antakya Merkez Lisesi’nde tamamladı.

1976 yılı Üniversite Sınavı’nda Türkiye 11.si olarak İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünü kazandı. Burada bir dönem okuduktan sonra tekrar üniversite sınavına girip İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ne başladı.

1983 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden ikincilikle mezun oldu. İki yıl Hatay Samandağ’da zorunlu hizmet sonrası, 1985 – 1990’ yılları arasında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda ihtisas yaptı.

1990 – 1996 yıllarında aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1996 yılında Doçent, 2002 yılında Profesör oldu.

1993’te Antwerp, Belçika’da, Jan Palfijn General Hospital’da, Operatif Laparoskopi – Histeroskopi eğitimi aldı. Dr. Buyru, halen İ.T.F Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji – İnfertilite Bölümü’nde ve özel muayenehanesinde görevini sürdürmektedir.

1990 yılından beri Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Dr. Ramize Buyru ile evlidir.

M. Eren ve Y. Bulut isimli iki çocuğu bulunmaktadır. Halen Türk Jinekoloji Derneği İstanbul Şubesi yönetim kurulunda görev yapmaktadır.